Rzeki WW

Rzeki WW

Przygodę z raftingiem lub kajakami górskimi, proponujemy rozpocząć na rzece o poziomie WW 0-WW I. (Skala trudności, określana jako WW z angielskiego White Water- Biała Woda, jest od 0 do VI).

Przy tym poziomie, każda osoba po szkoleniu jest w stanie, spłynąć dany odcinek na pontonie. WW 0 Rzeka płynie spokojnie, nurt powolny, nie występują miejsca trudne technicznie, odcinki takie nadaj się na spływy rodzinne. WW I pojawiają się niewielki fale, trochę szybszy nurt, nadal rzeka łatwa technicznie. Koryto rzeki szerokie i nie sprawiające trudności.

Rzeki górskie dostępne w regionie Ziemi Kłodzkiej (Rafting w PolsceRafting w Polsce, Sudety, Dolny Śląsk) i Rafting Czechy (cz):WW 0-WW I

-Nysa Kłodzka (pl) na odcinku od Długopola Dolnego do zbiornika retencyjnego Topola
-Ścinawka od Tłumaczowa do ujcia do Nysy (przy wysokim stanie wody)
-Morava (cz) Od Hanusowic do ujścia do Dunaju
-Upa (cz) od od Havlovic do ujcia do Laby
-Metuje (cz) od Nowego Miasta do Jaromera
-Dzika Orlica(cz) od Ziemskiej Bramy do Pastvin
-Bystrzyca Dusznicka (pl) od Polanicy Zdr. do ujścia do Nysy Kłodzkiej

 

ww1

 

Kolejny etap to spływ na rzece WW II do WW II+. (+ oznaczamy podniesienie stopnia trudności przy wysokim stanie wody) Tutaj zaczyna się silniejszy nurt, cały czas mamy fale, załoga musi być zgrana by utrzymać się w nurcie a nie "zaliczać" wszystkie krzaki. Pojawiają się wystające kamienie, co wymusza ciągłą koncentracje i konieczność manewrowania. Trasa o umiarkowanym stopniu trudności.

WW II

-Biała Lądecka (pl) od Trzebieszowic do ujcia do Nysy Kłodzkiej
-Metuje (cz) na odcinku Piekło do Nowego Miasta
-Dzika Orlica(pl-cz) od Orlickich Gór do Ziemskiej Bramy
-Morava(cz) od Hanusovic do Desne

 

ww2

 

WW III tutaj zaczyna się prawdziwa zabawa na wodzie, możliwe wywrotki, konieczne zabezpieczenie głów kaskami, pływamy tylko z osobami doświadczonymi bądź z instruktorem, woda płynie bardzo szybko, cały czas woda zmienia kierunek na głazach i skałach. To nie jest spływ dla początkujących !!! Trasa trudna na kajaki górskie, dość trudna na pontony.

WW III

-Biała Lądecka (pl) od Stronia do Trzebieszowic
-Dzika Orlica (cz) odcinek Ziemska Brama
-Bystrzyca Dusznicka (pl) od Szczytnej do Polanicy Zdr.
-Morava (cz) od Velka Morava do Hanusovic

 

rafting dzika1

 

WW IV rzeka bardzo trudna, tylko dla zaawansowanych (szczególnie na kajaki górskie), liczne progi, syfony, odwoje co sprawia że wpadając do wody, bez asekuracji z brzegu trudno będzie się samemu wydostać z wody. Nurt bardzo silny, wąski, liczne przeszkody techniczne, często trudny brzeg. Nigdy w takiej wodzie nie pływamy w pojedynkę oraz bez bardzo doświadczonego instruktora. Często sprawdzamy rzekę w celu sprawdzenia możliwości dalszego spłynięcia. Trasa bardzo trudna na kajaki górski, trudna na pontony.

WW IV

-Morava (cz) chata Viléminka - Velká Morava
-Jizera (cz) uj?cie Jizerky WW III-IV Mýto IV-VI Mýto - Vilémov III-IV

Dalsze etapy z uwagi na brak dostępności w naszym kraju i w Czechach oraz iż są tylko dla profesionalistów tylko opisze:

WW V : Wysokie fale, bardzo rwący nurt, techniczne zakręty oraz przeszkody czyli po prostu rzeka ni wybaczy Ci błędu !!!

WW VI : Najprościej można ten stopień trudności okreslić jako nie do pokonania o ludzkich siłach

 

Spływy pontonami i kajakami są jedną z największych atrakcji Kotliny Kłodzkiejatrakcji Kotliny Kłodzkiej w Sudetach, dzięki nim można odkryć ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku, jakich wedrując pieszo Państwo nie poznają. Zapraszamy do pływania. Odpowiedzi na pytania dotyczące raftingu i kajakarstwa górskiego, znajdą Państwo tutaj...

 

Biała Lądecka

 

Biała Lądecka jest nazywana Białą Damą, jej źródłem nie jest jeden strumień a dwa, Biały Spław i Długi Spław. Długość rzeki to 52,7 km ale do spłynięcia nadaje się tylko 31km od Stronia, choć przy bardzo wysokim stanie wody możliwe jest spłynięcie od Bielic(tylko dla bardzo doświadczonych) Rzeka ta jest dostępna w miesiącach wiosennych oraz po opadach deszczu ,więc naprawdę można na niej pływać ok 30-40 dni w roku. Jeśli już jednak uda nam się trafić na odpowiedni stan wody, można być pewnym, że dostarczy nam wielu emocji. Kilka jazów, dość długich bystrzy co daje miejscami stopień trudności WW III a to dla amatora staje się raftingiem lub wymagającym spływem kajakowym.

Najczęściej startujemy w Stroniu od strony wyjazdu w kierunku na Czarną Górę. (35 km) Płyniemy środkowym odcinkiem Białej Lądeckiej zwanym Obniżeniem Lądka i Stronia, rzeka jest tu szerokości ok 5-8 m, płynie dość szybko, liczne krótkie zakręty, kilka trudnych miejsc przy wysokiej wodzie WW III. Dopływamy do Lądka (24km) kilka sztucznych progów, do przepłynięcia, po wcześniejszym zapoznaniu. Za miastem zaczyna się Przełom Radoszki (22 km), jest to najtrudniejszy odcinek na rzece WW III, bardzo wąskie koryto, szybki nurt, często powalone drzewa, wystające z dna skały, proponujemy tylko dla wprawnych wodniaków. Wpływamy w dolny odcinek rzeki, Dolina Białej Lądeckiej, tutaj koryto jest znacznie szersze, miejscami uregulowane, kilka progów, do przepłynięcia po wcześniejszym zapoznaniu się. Bardzo ciekawa rzeka, warta poznania.

Spływ kajakowy możliwy na jednostkach zamkniętych (z fartuchem) lub wylewnych (Palawa) i jest polecany tylko dla osób mających doświadczenie w pływaniu kajakami.

 

Dzika Orlica

 

Dzika Orlica ma swoje źródła w rejonie Torfowisk pod Zieleńcem, jest granicą między Polską a Czechami do wsi Lesica. Odcinek spływalny ma 130 km, jednak najciekawszy jest od wsi Rudawa do Klasterec. Spływy proponujemy zacząć we wsi Mostowice (90km 670m n.p.m.), tutaj rzeka jest na tyle szeroka by móc spłynąć kajakiem górskim, natomiast start pontonem proponujemy zaczynać od wsi Niemojów (72km 550m .n.p.m). Po przepłynięciu do wsi Lesica mamy WW II dalej płyniemy już po stronie Czech WW II+ przepływamy pod mostem i zaczyna się Ziemska Brama WW III+ aż do kolejnego mostu. Odcinek ten jest odcinkiem przełomowym rzeki przez Góry Orlickie, jest rezerwatem geologiczno-florystycznym, kończy się w Klasterec nad Orlicą (63,3 km 480m n.p.m.) .

Dalej płyniemy do Pastwiny (58 km), woda stojąca, wiec trzeba trochę powiosłować. Uciążliwa przenoska na tamie, ale podczas spustu wody aż do Postejn odcinek WW I do WW I+ (25,9km)

Dalej do ujścia do Cichej Orlicy woda spokojna. (247m n.p.m.)

Ten odcinek proponujemy przepłynąć w 3-4 dni.

 

Metuje

 

Rzeka Metuje znajduje się po stronie Czeskiej ale z uwagi, iż w Nachodzie, graniczy z Polską, jest doskonałą propozycją na spływ. Rzeka ma 69 km długości, źródła znajdują się na wysokości 560 m n.p.m. Z miejscowości Nachod (34,9 km) proponujemy rozpoczynać spływ z uwagi na to iż z tego miasta jest spływalną. Po przepłynięciu miasta wpływamy w jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Czechach, Piekło (31,7km 340m n.p.m.), kończy się przed Nowym Miastem nad Metuji (296m n.p.m.). Jest to polodowcowy wąwóz, sięgający 200m, obficie porośnięty lasami. Na wysokości miejscowości Peklo, uchodzi strumień Olesenka i tu rzeka przyśpiesza i staje się dość trudna (WW II), odcinek ma 3 km długości. Liczne bystrza, zakręty oraz przeszkody wodne. Cały odcinek Przełomowy wynosi 10km. Po przepłynięciu Nowego Miasta rzeka płynie w kierunku Jaromera, gdzie uchodzi do Łaby( 249m n.p.m.), jest to odcinek łatwy, ale bardzo uciążliwy, jazy co około kilometra, wały przeciwpowodziowe po obu stronach, sprawiają, że szkoda tym odcinkiem spływać.

Odcinek, mimo iż ma tylko 35km zajmie nam cały dzień u uwagi na liczne jazy.

 

Bystrzyca Dusznicka

 

Bystrzyca Dusznicka jest małym strumieniem, ale w miesiącach wiosennych po roztopach śniegu lub przy opadach deszczu staje się ciekawą propozycją na spływ. Najciekawszy i najtrudniejszy odcinek to Szczytna- Polanica-Zdrój jest to odcinek przełomowy przez Góry Bystrzyckie nazywany Piekielną Doliną. Odcinek ma ok 7 km, możemy zacząć w Szczytnej przy drodze w kierunku Polanicy, natomiast kończymy przed Polanicą, gdyż w samej Polanicy jest nurt uregulowany wysokimi murkami oporowymi i jest tu dość nudno. Najlepsze warunki do pływania, gdy na wodowskazie w Szczytnej powyżej 45 cm stan wody. Przy takim poziomie wody mamy nawet do WWIV.

 

Nysa Kłodzka

 

Nysa Kłodzka jest lewobrzeżnym dopływem Odry. Długość rzeki wynosi 187,1 km, z czego 164 km nadają się do przepłynięcia kajakiem, kanadyjką, bądź pontonem.

Na odcinku od Długopola do ujścia do Odry znajdziemy odcinki o różnym stopniu trudności, a biorąc pod uwagę, iż jest to rzeka górska (do miejscowości Topola), na wiosnę przy wysokim stanie wody bywa bardzo trudna i wymagająca ! Liczne progi i jazy oraz bystrza będą w stanie dostarczyć wielu emocji. Będąc w Kotlinie Kłodzkiej, powinni Państwo przepłynąć się Nysą Kłodzką, latem i wczesną jesienią rzeka jest dostępna nawet dla osób bez doświadczenia.

Najpiękniejszym odcinkiem jest Przełom Bardzki -meandrujący między lasami, miejscami z wysokimi skalistymi brzegami. Jest on uznawany za jeden z najpiękniejszych odcinków przełomowych, a tym samym jest największą atrakcją turystyczną w Sudetach, a może i w Polsce.