Kłodzko

Kłodzko jest miastem trzech kultur, czeskiej, niemieckiej i polskiej, dzięki temu przeszło 1000-letnia historia miasta i jego architektura jest nadwyraz bogata. Liczne wojny i boje panujące na terenach dzisiejszej Ziemi Kłodzkiej, sprawiły iż Kłodzko rozijało się urbanistycznie w kierunku miasta obronnego . Położenie przy trakcie, jednej z odnóg bursztynowego szlaku, sprawił iz rozwijało się bardzo szybko. Wielokrotnie ziemie kotliny przechodziły z pod panowania polskiego pod czeskie i odwrotnie,oraz pruskie i niemieckie, dopiero po II wojnie światowej ponownie Polska stała się właścicielem Ziemi Kłodzkiej. Po roku 45 zaczęto zasiedlać opuszczone domy przez niemców, polskimi rodzinami ze wschodu. Teraz Kłodzko staje się coraz piekniejszym miastem, latem liczne wycieczki i turyści indywidualni mają wiele do zwiedzania. Zimą natomiast najczęściej można spotkać w mieście narciarzy bedących akurat w pobliskim Zieleńcu lub Czarnej Górze. Samo miasto jest raczej ubogie w baze noclegową ale w promieniu kilkudziesięciu kilometrów mamy do wyboru noclegi od agroturystyki do hoteli 4*. Zapraszamy do zwiedzania.

Atrakcje Kłodzka, które trzeba zobaczyć koniecznie

Twierdza Kłodzka

Najcenniejsze dzieło architektury obronnej, nowożytnej. W samym środku Kłodzka wyrasta monumentalna budowla, widoczna niemal z każdego miejsca w mieście a widok z twierdzy na Kotline Kłodzką zapiera dech w piersiach.

Most Św. Jana

Jest on często nazywany mostem Wita Stwosza i porównywany do słynnego mostu Karola w Pradze. Ten jest o wiele mniejszy ale swą architekturą i pięknem sprawia że jest to główne miejsce odwiedzane przez turystów.

Podziemna trasa turystyczna.

Ta niezwykła trasa prowadzi od twierdzy pod starówka Kłodzka, ma długość ok 600m i jest jedną z najciekawszych tego typu tras w Polsce.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Kłodzku

Najznakomitszy zabytek Ziemi Kłodzkiej skarbnica dzieł sztuki. Budowę gotyckiej bryły rozpoczęli Joannici w pół. XIV w., a Jezuici w XVIII w. zakończyli nadając barokowy wystrój wnętrzu świątyni. Uwagę przykuwa zwłaszcza piękny ołtarz główny, a także ołtarze boczne, figury, obrazy i sklepienia.

Kościół i klasztor Franciszkanów w Kłodzku

Kościół Matki Bożej Różańcowej wraz z klasztorem powstał w l poł. XVII w. jako barokowa budowla. W refektarzu klasztoru znajduje się olbrzymi fresk, autorstwa F.A. Schefflera.

Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku

W barokowym obiekcie niegdysiejszego konwiktu jezuickiego zlokalizowano najważniejsze muzeum w regionie. Zainteresowania i działania muzeum skupiają się wokół tematyki miasta, regionu, jego historii, przyrody i sztuki. Do najpiękniejszych wnętrz należą: biblioteka, dwukondygnacyjna sala koncertowa z kopułą Salon Złoty, Sala konferencyjna. Największe kolekcje w zbiorach Muzeum stanowią: zbiór cyny, numizmatów, zegary śląskie z doby uprzemysłowienia na Dolnym Śląsku oraz szkło unikatowe, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku artystów działających na Ziemi Kłodzkiej po 1945 r. Muzeum organizuje wystawy stałe i czasowe o różnorodnej tematyce, w tym obrazujące istotne problemy regionu.

Spływ pontonem Przełomem Bardzkim, przystań wodna w Bardzie.

Polecamy spływ jednym z najpiękniejszych odcinków przełomowych rzeka Nysa Kłodzka. Spływ jest wyprawą piecioma meandrami, wcinającymi sie w skaliste zbocza gór Bardzkich, wśród lasów, łąk i to wszystko w ciszy niezmąconej cywilizacją.